F Color Pırlanta Fiyatları ve Diğer Renkler

            F color pırlanta fiyatları ve diğer renkler nedir? Dünyanın en gözde değerli taşları pırlantalardır. Pırlantalar da kendi içlerinde fiyat farklılıklarına ve kalite farklılıklarına sahiptir. Bir pırlantanın kesim (cut), karat (carat), renk (color) ve berraklık (clarity) gibi teknik özellikleri, o pırlantanın değerini belirler.

Kesim (cut), taşın simetrisi ve boyutlarıyla ilgili özelliklerini oluşturmaktadır. Pırlantaya ışıltı vermek ve parıltı katmak için önemlidir. Karat, pırlantanın ağırlağı üzerinde etkili bir parametredir. Gramın beşte biri olarak nitelendirilir. Bir karatın 200 mg’a eşit olduğu bilinmektedir. Berraklık, pırlantaların içerisindeki zerrecikleri ilgilendirir. Küçük saf karbon zerreciklerinden oluşan pırlantalarda bu zerrecikler inklüzyon olarak da adlandırılır. Berraklığın belirlenmesinde GIA ve HRD gibi büyük laboratuarlar görev alır.

Renk (color) etkeni, pırlantanın parlaklığını ve ışıltısını belirler. Sarıdan, beyaza doğru ilerleyen pırlanta renkleri çeşitli renk sınıflandırmalarına sahiptir. Bu sınıflandırma D’den başlayarak Z’ye kadar ilerlemektedir. D en renksiz ve parlak (beyaz) pırlantayı, Z ise renkli ve daha soluk bir rengi temsil eder. F Color pırlanta fiyatları bu sınıflandırmaya göre belirlenir.

F Color Nedir?

 

Genel itibariyle F ve G renklerinin pırlanta firmaları tarafından satışa sunulduğu söylenebilir. E ve D daha parlak ve pahada daha yüksek olmaları sebebiyle, nadir pırlantalardır. H kodlu pırlantaları da firmaların satışa sıklıkla sunduğu söylenebilir. D en parlak ve en göz alıcı pırlantalardır. Bazı firmalar D renkli pırlanta satışı gerçekleştirebilmektedir. F Color, D ve E’ye nazaran çok minimalist farklara sahiptir. Bu yüzden gözle görülür bir fark yakalamak zordur. Parlaklığın farkını tespit etmek uzman eller tarafından gerçekleştirilebilir. D, E, F ve G en nadir bulunanlardır.

F Color Pırlanta Fiyatları ve Diğer Renklerin Farkı

 

Pırlantanın renk gruplandırması D-E-F; renksiz, G-H-I-J; nadir beyaz, K-L-M; beyaz ve N’den sonrası renkli beyaz-renkli olarak ilerlemektedir. F ve G en popülerlerdendir. Pırlantaların çoğunluğuysa G ve L arasında seyretmektedir.

F color pırlanta fiyatları, D ve E’ye göre daha düşük bütçeli ürünlerdir. G, G ve I grubuna göreyse daha yüksek bütçelidir. Her ürün güzel bir görüntü sağlasa da parlaklık ve ışıltı tercihlerde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Yorumlar