Pahalı Pırlanta Kolye

 

Günümüzde artık pahalı pırlanta kolyeler moda. Elmasın 57 yüzü denilebilir pırlantaya… Elmasın yüzyıllar, milyon yıllar hatta milyarlık sabrının son halidir. Üzerinde 57 faset bulunduran pırlanta, pahada da yüksektir. Çok nadir bulunması ve zarar görmesinin çok zor olması sebebiyle pırlantalar değerlidir. Kesimi de oldukça zordur. Çünkü bir elması ancak bir elmas kesebilmektedir. Oldukça mucizevi olduğu da bilinmektedir. Çünkü oluşumu dinazorların yaşam formalarının son bulması gibi bir tarihte başlar. Yerkürenin sıcaklığında başlayan serüven, zamanla yer yüzeyine süratli bir halde yükselir daha sonra soğuk formlarda olgunlaşma evresine geçer ve tekrar keşfedilmek üzere toprağın derinliklerine gömülür.

 

Çok az bir kesim, bu zorlu sürecin sonucunda keşfedilmeyi beklemektedir. Bulunan o nadir parçaların işlenmesi de zordur. İşlenme ve kesilme sürecinde pırlantanın büyük bir bölümü, kaybedilir.

Pırlanta Kolyeler

 

Kolye yapımına ve cilaya uygun bulunan pırlantalarsa büyülü ve gizemli bir atmosfer yaratırlar. Sihirlerini yansıtan pırlanta kolyeler, Yunanlı tanrınların gözyaşlarından oluştuğuna inanılan bir değerli taşın ürünleridir. Bazı medeniyetler, yıldızlardan dökülen parçalar olduğuna, bazıları ise onları kötülüklerden koruduğuna inanırlardı.

Aksesuar olarak daha etkin kullanımıysa 15. Yüzyılda gerçekleşmiştir. 18. Yüzyılda artık krallar ve soylular eşlerine ve sevdiklerine pahalı pırlanta kolyeler armağan etmekteydi. Günümüzdeyse pahalı pırlanta kolyeler, birçok insanın boynunu süslemektedir.

Pahalı Pırlanta Kolye Modelleri

 

Pahalı pırlanta kolyelerin, pahasını modelleri de oluşturur. Modellerde kullanılan pırlanta adetleri ve özel tasarımlar onları değerli kılar. Kullanılan değerli maden de önemlidir. Prenses kesim pırlantalar, markiz kesim pırlantalar, yuvarlak kesim pırlantalar ve damla kesim pırlantalar en çok rastlanılan modellerdendir.

Yorumlar