Pırlanta Kolye Kaça Satılır?

            Pırlanta kolye kaça satılır? Lidyalılar parayı bulmadan önce, değiş-tokuş yönteminin ve takasın ticari faaliyetleri yönlendirdiği bilinirdi. Eski zamanlarda, değerli taşların da bu değiş tokuşlarda payının olduğu bilinmektedir. Oldukça değerli olan ve çok nadir bulunan bu taşlar, para bulunmadan önce soyluların kasalarındaki yerlerini edinmiştir. Pırlanta gibi sahip olanların vazgeçemediği taşlar bu durumun bir parçasıdır. Daha sonra Lidyalılar’ın parayı bulması üzerine, ticaretin daha kolay bir hale gelmesi sağlanmıştır. Pırlanta hala bir ticari araç olarak kullanılsa da, değeri artık sadece para ile ölçülmektedir.

Bugün ülkelerin para basması, sahip olduğu altına bağlıdır. Eğer yeterli altın varsa para basılabilir. Altının değerinin yükselmesi, pırlanta kolyelerin fiyatını da etkilemektedir. Eğer pırlantanın yerleştirildiği değerli maden altından oluşuyorsa, her geçen gün değerlenen ve fiyatı artan bir çizgi izlemektedir.

Pırlanta Kolye Fiyatları

 

            Pırlanta kolyesini satmak ve nakte dönüştürmek isteyenler için ortada belirli bir rakam söz konusu değildir. Çünkü pırlantanın tam olarak biçilmiş değeri yoktur. Altın gibi sadece gramı üzerinden konuşulmaz. 4C kriterlerini oluşturan; renk, karat, berraklık ve kesim gibi özellikler göz önünde bulundurulur.

Pırlantanın berraklığının en üst düzey oluşu, renk kalitesinin beyaza yakınlığı, karatının fazlalığı ve kesiminin kusursuzluğu pırlanta kolyenin fiyatını yükseltmektedir. Pırlanta kolye kaça satılır? Sorusunun cevabını ise en iyi mücevher danışmanları vermektedir. Kuyumcular, pırlantak kolyenize değer biçmektedir. Değerinin altında satış yapmamak için birkaç kuyumcuya giderek fikir almanız faydalı olabilir. Pırlanta kolyenizin hasar görmemesi veya aşınmaması, değer kayıplarını önleyecektir.

Yorumlar