Pırlantada F Mi G Mi?

 Herkes pırlantanın parlaklığının cezbedici nokta olduğunu bilir. Bugün pırlantanın diğer taşları tepe taklak etmesinin sebebi, kesinlikle, içerisinde barındırdığı parlak dünyadır. Kendi sıradan dünyanızdan sıyrılmak isteyip, daha büyülü bir diyara gitmek istediğimizde bunu güzel olan her şeyle yapmak isteriz. Kendimizi iyi ve güvende hissetmenin bir başka yoludur. Mutluluğa açılan kapılardır pırlantalar.

Pırlantada F mi G mi?

Pırlantada F Nedir?

 

Pırlantada F, pırlantanın 4C özelliğinin bir parçasıdır. Kesim (Cut), Karat (Carat), Berraklık (Clarity) ve son olarak Renk (Color), 4C özelliğinin kriterlerini belirlek. 4C, pırlantada fiyat ve kalite standartlarını belirleyen unsurlardır. Özel firmalar, pırlantaların 4C özelliğini incelemektedir.

Pırlantada F; Renk (Color), sınıflandırmasının bir değeridir. D’den başlayan sınıflandırma Z’de son bulur. D ve E, en yüksek parlaklığa ve renk kalitesine sahiptir. Çok nadir bulunurlar. F color bu ikisinden sonra gelmektedir. Z’ye yaklaştıkça, pırlantanın renkli bir hal aldığı görülür. D’ye yaklaştıkçaysa pırlanta daha renksiz bir hal alır. Yani kusursuz mükemmelliği, D’de görebilirsiniz.

Pırlantada G Nedir?

 

Pırlantada G; Renk (Color), sınıflandırmasının bir diğer değeridir. F color gibi, pırlantanın rengini açıklar. Yalnız F’den daha renklidir. Elbette bu renk farklı çok iyi bir şekilde, profesyonel bir gözle ve aletlerle incelendiğinde farkedilebilir. F’den sonra gelen renk kalitesine sahiptir.

Pırlantada F mi G Mi Tercih Edilmeli?

 

F ve G arasındaki farkı gözle görmek mümkün değildir. Bu yüzden eğer bütçenize uygun seçenekler arıyorsanız, G sizin için daha uygun fiyatlar içermektedir. Çok ince bir fark içermesi sebebiyle bariz farklılıklar göremeyebilirsiniz. F color ve M color arasında bu farkları daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yani işin özü pırlantada F mi G mi sorusunun cevabı sizin tercihlerinizde saklıdır.

Kalite farkını belirleyense sadece renk değildir. Renk sadece daha parlak ve beyaz bir görünüm için şarttır. Kesim, karat ve berraklık da kalitenin birer parçasıdır. Bütçeniz el verdiği sürece, F colorpırlantaları tercih edebilirsiniz. Eğer ekonomik durumunuzu göz önünde bulunduruyorsanız G color pırlantalar daha iyi bir seçenek oluştururlar. Nihayetinde pırlanta yine parmağınızda ışıl ışıl olacaktır…

Yorumlar